sku: FWX-1200AH-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWX high speed fuse, 1200A, 200 kAIC Vac, 50 kAIC at 250 Vdc, None, High speed fuse, Blade end X blade end, Flush
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
1,200 A
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
250 V
Amperage Rating:
1,200 A
Connection:
Blade end x blade end
Dimensions:
0.4016 IN X 0.4016 IN X 0.2756 IN
Interrupt Rating:
50 kAIC at 250 Vdc200 kAIC Vac
Standard:
UL Recognized ,CSA Certified,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
250 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWX-1200AH-EDF
    COOPER BUSSMANN