FXD62B100
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETICTRIP UNIT. ASSEMBLED STANDARD 40 DEG C BREAKER FD FRAME WITH STANDARD BREAKING CAPACITY. 100A 2-POLE (22KAIC AT 600V) (35KAIC AT 480V). NON-INTERCHANGEABLE TRIP UNIT. SPECIAL FEATURES NO LUGS INSTALLED. DIMENSIONS (W x H x D) IN 4.50 x 9.5x 4.00.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Material:
N/A
Number Of Poles:
2
Type:
FXD6
Voltage Rating:
600 V
Actuator:
Varying
Auxiliary Contacts:
N/A
Connection:
Enclosure:
Varying
Environmental Conditions:
Frame:
FD
Frequency Rating:
50/60 Hz
Height:
11 in
Interrupt Rating:
22KAIC
Length:
7.000
Load Rating:
Material:
Number Of Poles:
2
Operating Temperature:
40C
Standard:
HACR
Sub Brand:
Sentron
Trip Range:
Trip Type:
Thermal-Magnetic
Type:
FXD6
Voltage Rating:
600 V
Width:
6.000
Compare With Similar Items
BREAKER-CIRCUIT (50453750)
45375G
BREAKER-CIRCUIT (50453750)
SWITCH,CIRCUIT BREAKER (52040980)
10712-GRNL
SWITCH,CIRCUIT BREAKER (120V 16A S-P) (91861527)
86152-GRNL