UBITBFP1252
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Zinsco® main breaker type QFP. 2-pole, 125A
UPC
UNSPSC
Country of Origin
CHN
Amperage Rating:
125 AMP
Material:
DMC
Number Of Poles:
2
Type:
UBIZ TYPE QFP MAIN REPLACEMENT
Voltage Rating:
120/240 VAC
Actuator:
Handle
Amperage Rating:
125 AMP
Connection:
Push On
Enclosure:
Appropriate OEM Panelboard i.e. Zinsco
Environmental Conditions:
Determined by panel for product
Frequency Rating:
50/60 Hz
Height:
3.75 in
Interrupt Rating:
10000 AIC
Length:
8 in
Load Rating:
1
Material:
DMC
Number Of Poles:
2
Operating Temperature:
40 Celsius
Phase:
1
Standard:
ETL Listed
Sub Brand:
UBIZ
Trip Range:
None
Trip Type:
Thermal
Type:
UBIZ TYPE QFP MAIN REPLACEMENT
Voltage Rating:
120/240 VAC
Width:
3.75 in
Recently Viewed
  • placeholder image
    UBITBFP1252
    CONNECTICUT ELECTRIC