Eaton Bussmann series British standard dimensioned IEC medium voltage motor fuse, 3.6 kV, 200A, 50 kAIC, Non Indicating, fuse, Class back-up - 3.6WFLSJ200 HS
Image colors may not be accurate.
Please see details, or call (800) 462-7733 for more information.
3.6WFLSJ200
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
200 A
Type:
Medium voltage motor fuse
Voltage Rating:
3,600 V
Amperage Rating:
200 A
Class:
Class back-up
Dimensions:
2.9921 IN X 2.9921 IN X 14.1339 IN
Interrupt Rating:
50 kAIC
Standard:
Contact factory,Contact Manufacturer
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Medium voltage motor fuse
Voltage Rating:
3,600 V