Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse, Live gripping lug, 500V, 40A, 120 kAIC, Combination fuse status indicator, fuse, Blade end connection, Class C gL/gG, Square-body with knife blade contact, Ceramic body - 40NHG000B
Image colors may not be accurate.
Please see details, or call (800) 462-7733 for more information.
40NHG000B
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Power Fuse
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
UPC
UNSPSC
Country of Origin
IN
Amperage Rating:
40 A
Material:
Ceramic
Type:
Low voltage NH fuse
Voltage Rating:
500 V
Amperage Rating:
40 A
Class:
Class C gL/gG
Connection:
Blade end
Dimensions:
3.1102 IN X 0.8268 IN X 2.0079 IN
Interrupt Rating:
120 kAIC
Material:
Ceramic
Standard:
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Low voltage NH fuse
Voltage Rating:
500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    40NHG000B
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse, Live gripping lug, 500V, 40A, 120 kAIC, Combination fuse status indicator, fuse, Blade end connection, Clas...
    See more details
  • placeholder image
    APPLETON ELECTRIC CO
    ATX, IC60 1P & 2P BREAKERS MOUNTING KIT, FOR 25mm COVER THICKNESS