ESG105LX11
Manufacturer
Greenlee Textron
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Gator® Cable Cutter 105mm ESG105LX with 120V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Ideal for cutting of larger diameter Copper and Aluminum power cables up to 4" capacity. Precision blades provide clean cut. Lightweight compact design. Dual position handle for operation and transport. Guillotine cutting head with...
Gator® Cable Cutter 105mm ESG105LX with 120V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Ideal for cutting of larger diameter Copper and Aluminum power cables up to 4" capacity. Precision blades provide clean cut. Lightweight compact design. Dual position handle for operation and transport. Guillotine cutting head with bolt interlock providing additional safety and cutting control. 350° rotating head.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
DE
Type:
Guillotine Style Cutter
Cutting Edge:
Soft Metal, Cu & Al
Cutting Range:
4.13" (105mm)
Finish:
Black
Handle Type:
Pistol style with over molded rubber grip
Jaw Size:
4.13 IN (105mm) IN
Overall Length:
23.75 IN (604mm) IN
Sub Brand:
Gator
Type:
Guillotine Style Cutter
Recently Viewed
  • placeholder image
    ESG105LX11
    GREENLEE TEXTRON
    Gator® Cable Cutter 105mm ESG105LX with 120V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED di...