sku: FWA-15A10F-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWA high speed fuse, 500 Vac (0.25-6.3A), 500 Vdc (2-5A), 15A, 100 kAIC, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
15 A
Size:
0.406 In Diameter X 1.500 In Length
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
150 V
Amperage Rating:
15 A
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
1.7717 IN X 2.4803 IN X 0.9055 IN
Interrupt Rating:
100 kAIC
Size:
Standard:
CSA Certified ,UL Recognized,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
150 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWA-15A10F-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series FWA high speed fuse, 500 Vac (0.25-6.3A), 500 Vdc (2-5A), 15A, 100 kAIC, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule...