sku: FWH-025A6F-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWH high speed fuse, DC common bus, 25A RMS (200% minimum opening current at rated voltage), 50 kAIC at 0.25-20A, 20 kAIC at 25-30A, Ferrule end X ferrule end, Standard
High speed fuses provide superior protection or isolation for components such as diodes, silicon controlled rectifiers (SCRs), Gate torn-Off Thyristors (GTOs) and IGBTs and in light and heavy harsh DC traction applications as high as 4000Vdc and 10,000A. Also used for the protection of DC link/power converters. Optimized dimensions and materials allow for excellent thermal dissipation for high current cycling enviroments, or heavy duty applications.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
25A RMS (200% minimum opening current at rated voltage)
Size:
1/4 In Diameter X 1-1/4 In Length
Type:
High speed fuse
Voltage Rating:
500 Vac/dc (35-800 A only)
Amperage Rating:
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
1.2500 IN X 0.2500 IN X 0.2500 IN
Interrupt Rating:
50 kAIC at 0.25-20A20 kAIC at 25-30A
Response Time:
<30 min at 150%, <30 min at 200%, <=10 sec at 300%
Size:
Standard:
CSA Certified ,UL Recognized,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed fuse
Voltage Rating:
500 Vac/dc (35-800 A only)
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWH-025A6F-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series FWH high speed fuse, DC common bus, 25A RMS (200% minimum opening current at rated voltage), 50 kAIC at 0.25-20A, 20 kAIC at 25-...
    See more details
  • placeholder image
    EK1230LX120
    GREENLEE TEXTRON
    Gator® 12-Ton Battery-Powered Crimping Tool 1.2" (30 mm) opening with 120V AC adapter. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenle...
    See more details
    EK1240KLX11
    GREENLEE TEXTRON
    Gator® 12-Ton Battery-Powered Crimping Tool 1.65" (42 mm) opening with 120V charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee...