Eaton Bussmann series FWH high speed fuse, Electric engineering, 500V, 20A, 50 kAIC, Non Indicating, High speed fuse - FWH5-020A6F
Image colors may not be accurate.
Please see details, or call (800) 462-7733 for more information.
FWH5-020A6F
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
High speed fuses provide superior protection or isolation for components such as diodes, silicon controlled rectifiers (SCRs), Gate torn-Off Thyristors (GTOs) and IGBTs and in light and heavy harsh DC traction applications as high as 4000Vdc and 10,000A. Also used for the protection of DC link/power converters. Optimized dimensions and materials allow for excellent thermal dissipation for high current cycling enviroments, or heavy duty applications.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
20 A
Type:
High speed fuse
Voltage Rating:
500 V
Amperage Rating:
20 A
Dimensions:
1.4380 IN X 1.2500 IN X 0.1880 IN
Standard:
CSA Certified,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed fuse
Voltage Rating:
500 V
Compare With Similar Items
Eaton Bussmann series KAW semiconductor fuse, 30 A
KAW-30
Attributed Data Included
Dimensions 0.3600 IN X 0.3600 IN X 1.5000 IN Yes
Standard Contact factory,Contact Manufacturer Yes
Sub Brand Bussmann Series Yes
Type Semiconductor fuse Yes
Eaton Bussmann series FWC high speed cylindrical fuse, 500 Vac/dc (35-800A only), 25A, 200 kAIC Vac, 50 kAIC at 700 Vdc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end
FWC-25A10F
Attributed Data Included
Connection Ferrule end x ferrule end Yes
Dimensions 1.4961 IN X 0.4331 IN X 0.4331 IN Yes
Interrupt Rating 50 kAIC at 700 Vdc200 kAIC Vac Yes
Size 0.406 In Diameter X 1.500 In Length Yes
Standard UL Recognized ,CSA Certified,CE Marked Yes
Sub Brand Bussmann Series Yes
Type High speed cylindrical fuse Yes
Eaton Bussmann series FWC high speed cylindrical fuse, 600V (UL), 32A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end, Class aR, White, Ceramic
FWC-32A10F
Class Class aR Yes
Interrupt Rating 50 kAIC at 300 Vdc200 kAIC at 300 Vdc Yes