sku: FWJ-25A14F-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWJ high speed fuse, 700 Vac/dc, 25A, 20 kAIC Vac/dc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
25 A
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
1k V
Amperage Rating:
25 A
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
3.5433 IN X 3.1496 IN X 1.5354 IN
Interrupt Rating:
20 kAIC Vac/dc
Standard:
UL Recognized,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed cylindrical fuse
Voltage Rating:
1k V
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWJ-25A14F-EDF
    COOPER BUSSMANN
    See more details
  • placeholder image
    G30060-2CR-EDF
    Eaton Bussmann series G open fuse block, 480V, 35-60A, Box Lug/Retaining Clip, Two-pole