FWL-20A20F
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series high speed traction fuse, 20A, 45 kAIC, Fuse, Class gS
UPC
UNSPSC
Country of Origin
GB
Amperage Rating:
20 A
Type:
High speed traction fuse
Voltage Rating:
1,200 V
Amperage Rating:
20 A
Class:
Class gS
Dimensions:
0.7874 IN X 5.0000 IN X 0.7874 IN
Interrupt Rating:
45 kAIC
Standard:
IEC Rated,CE Marked
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
High speed traction fuse
Voltage Rating:
1,200 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWL-20A20F
    COOPER BUSSMANN
    See more details
  • placeholder image
    FWL-25A20F
    Eaton Bussmann series high speed traction fuse, 700 Vac (UL), 690 Vac (IEC), 800 Vdc (5-50A), 25A, 45 kAIC, Fuse, Class gS