FWP-50A14FI
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 690V, 50A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, With Indicator, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end, Class aR, White, Ceramic
Amperage Rating:
50 A
Material:
Ceramic
Size:
0.563 In Diameter X 2.000 In Length
Voltage Rating:
690 V
Amperage Rating:
50 A
Dimensions:
2.0472 IN X 0.5906 IN X 0.5906 IN
Interrupt Rating:
200 kAIC at 300 Vdc50 kAIC at 300 Vdc
Material:
Ceramic
Size:
Standard:
UL Recognized ,CSA Certified,CE Marked,RoHS Compliant
Voltage Rating:
690 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWP-50A14FI
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 690V, 50A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, With Indicator, High speed fuse, Ferrule end X ferrule...
    See more details
  • placeholder image
    FWP-2A14F-EDF
    Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 700V (UL), 2A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferr...
    See more details
    P5644-31-30K
    PROGRESS LIGHTING
    6 in LED Square Cylinder with heavy-duty aluminum construction, die-cast aluminum wall bracket. UL listed for wet locations. Powder coat for chipping...