sku: GBB-20-R-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
20A 250V 3AB - 1/4" x 1-1/4" RoHS Compliant Ceramic, Very Fast Acting Fuse - Bulk Packaging
UPC
UNSPSC
Country of Origin
CN
Amperage Rating:
20 A
Size:
1/4 In Diameter X 1-1/4 In Length
Type:
Electronic, Very Fast Acting
Voltage Rating:
250/125 VAC//VDC
Amperage Rating:
20 A
Connection:
Ferrule End X Ferrule End
Response Time:
2 Min Maximum at 150%, 1 S Maximum at 250%
Size:
Standard:
UL 248-14, CSA, CE
Type:
Electronic, Very Fast Acting
Voltage Rating:
250/125 VAC//VDC
Compare With Similar Items
1A 125V 3AG - 1/4" x 1-1/4"  Pin Indicating Fast Acting Fuse, Silver Plated Indicator Pin
GLD-1
Attributed Data Included
Class Supplemental Yes
Connection Ferrule End X Ferrule End Yes
Interrupt Rating 10 kA Yes
Material Fiber Tube Yes
Size 1/4 In Diameter X 1-1/4 In Length Yes
Standard UL 248-14, CSA, CE Yes
Type Fast Acting, Non Time Delay Yes
BUSS SMALL DIMENSION FUSE INDICATING
GLD-2
Attributed Data Included
Class Supplemental Yes
Interrupt Rating 10 kA Yes
Material Fiber Tube Yes
3A 125V 3AG - 1/4" x 1-1/4"  Pin Indicating Fast Acting Fuse, Silver Plated Indicator Pin
GLD-3
Recently Viewed
  • placeholder image
    GBB-20-R-EDF
    COOPER BUSSMANN