HMXD63B800H
manufacturer discounts
learn about discounts
In stock (1)
SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETICTRIP UNIT. ASSEMBLED 100 PERCENT RATED STANDARD 40 DEG C BREAKER MD FRAME WITH HIGH BREAKING CAPACITY. 800A 3-POLE (50KAIC AT 600V) (65KAIC AT 480V). NON-INTERCHANGEABLE TRIP UNIT. SPECIAL FEATURES NO LUGS INSTALLED. DIMENSIONS (W x H x D)IN 9.00 x 16.0 x 6.00.
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Material:
N/A
Number Of Poles:
3
Type:
HMXD6
Voltage Rating:
600 V
Actuator:
Varying
Auxiliary Contacts:
N/A
Connection:
Enclosure:
Varying
Environmental Conditions:
Frame:
MD
Frequency Rating:
50/60 Hz
Height:
19 in
Interrupt Rating:
50KAIC
Length:
10 in
Load Rating:
Material:
Number Of Poles:
3
Operating Temperature:
40C
Standard:
UL/HACR/100% Rated
Sub Brand:
Sentron
Trip Range:
Trip Type:
Thermal-Magnetic
Type:
HMXD6
Voltage Rating:
600 V
Width:
12 in
Compare With Similar Items
BREAKER-CIRCUIT (50453750)
45375G
BREAKER-CIRCUIT (50453750)
SWITCH,CIRCUIT BREAKER (52040980)
10712-GRNL
SWITCH,CIRCUIT BREAKER (120V 16A S-P) (91861527)
86152-GRNL