sku: MNG10-8RX-3M
Lead time: over 7 working days
Must be purchased in multiples of 50
150
  • Yellow nylon-insulated, butted-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Funnel-designed, seamless brass sleeve offers easy insertion of wires
  • Standard-style ring tongue fits around the stud
  • Stud size #8
  • Stud size #8
Type:
Ring
Number Of Terminals:
50 per bottle
Stud Size:
8
Terminal Size:
12 - 10 AWG
Type:
Ring
Width (W):
0.38 Inch
Compare With Similar Items
PTK84
Attributed Data Included
Type Pressure Terminal Adapter Yes
Powertite Pressure Terminal Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 400 AMP, For Use With 400 - 500 MCM Wire
PTK843P
Attributed Data Included
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
PTK844P