sku: MNG18-6FX-3M
Lead time: over 7 working days
Must be purchased in multiples of 100
  • Red nylon-insulated, butted-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Funnel-designed, seamless brass sleeve offers easy insertion of wires
  • Wider-tongue design for use on free-standing studs
  • Stud size #6
  • Stud size #6
Type:
Fork
Number Of Terminals:
100 per bottle
Stud Size:
6
Terminal Size:
22 - 18 AWG
Type:
Fork
Width (W):
0.34 Inch
Compare With Similar Items
PTK84
Attributed Data Included
Type Pressure Terminal Adapter Yes
Powertite Pressure Terminal Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 400 AMP, For Use With 400 - 500 MCM Wire
PTK843P
Attributed Data Included
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
PTK844P