MNU14-250DFIK
Manufacturer
3M
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
  • Blue nylon-insulated, butted-seam barrel offers easy insertion of wires
  • Dents and rolled edges of this female disconnect terminal offer excellent holding force
  • Allows for quick and easy disconnect of wires
  • Mates with 0.25-in wide male tab
UPC
UNSPSC
Country of Origin
USA
Material:
Nylon
Type:
Disconnect
Barrel Style:
Butted
Fastener Orientation:
Female
Material:
Nylon
Number Of Terminals:
1000 per bulk box
Pad Width:
0.250 Inch
Standard:
UL and CSA
Sub Brand:
Scotchlok
Terminal Size:
16 - 14 AWG
Type:
Disconnect
Width (W):
0.37 Inch
Recently Viewed
  • placeholder image
    MNU14-250DFIK
    3M
    See more details
  • placeholder image
    GFI11A655
    COOPER WIRING DEVICES
    Eaton portable GFCI, Watertight, 15A, #12 AWG, 50' (15.24m) cord length, Polycarbonate, 5-15, Straight blade plug type, Automatic reset, 120V, 4X 6692...