Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 25A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fiberglass tube, 1 - MV055F1CAX25E
- UPC
- UNSPSC
- Country of Origin
- US
- Amperage Rating:
- 25 A
- Material:
- Fiberglass
- Type:
- Fuse
- Voltage Rating:
- 5,500 V
- Amperage Rating:
- 25 A
- Class:
- Class E
- Connection:
- Ferrule end x ferrule end
- Dimensions:
- 2.0000 IN X 2.0000 IN X 15.7500 IN
- Element:
- Silver ribbon
- Interrupt Rating:
- 50 kAIC
- Material:
- Fiberglass
- Standard:
- ANSI,Contact factory
- Sub Brand:
- Bussmann Series
- Type:
- Fuse
- Voltage Rating:
- 5,500 V