sku: MV14-6FLX-3M
Lead time: over 7 working days
Must be purchased in multiples of 100
  • Blue vinyl-insulated, brazed-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Funnel-designed, polyvinyl chloride sleeve offers easy insertion of wires
  • Spring-like tongue firmly fits around the stud
  • Stud size #6
  • Stud size #6
Type:
Fork
Number Of Terminals:
100 per bottle
Terminal Size:
16 - 14 AWG
Type:
Fork
Type Pressure Terminal Adapter Yes
Powertite Pressure Terminal Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 400 AMP, For Use With 400 - 500 MCM Wire
PTK843P
Type Pressure Terminal Kit Yes
PTK844P