sku: MVU14-187DFX-3M
Manufacturer
3M
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Must be purchased in multiples of 100
  • Dents and rolled edges of this female disconnect terminal offer excellent holding force
  • Allows for quick and easy disconnect of wires
  • Mates with 0.187-in wide male tab
UPC
UNSPSC
Country of Origin
USA
Material:
PVC
Type:
Disconnect
Material:
PVC
Number Of Terminals:
100 per bottle
Standard:
UL and CSA
Sub Brand:
Scotchlok
Terminal Size:
16 - 14 AWG
Type:
Disconnect
Compare With Similar Items
PTK84
Attributed Data Included
Type Pressure Terminal Adapter Yes
Powertite Pressure Terminal Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 400 AMP, For Use With 400 - 500 MCM Wire
PTK843P
Attributed Data Included
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
PTK844P