RM60060-2CR
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Fuse Block
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann Series RM modular fuse block, 600V, 35-60A, Box lug, Two-pole
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
35-60A
Type:
Modular fuse block
Amperage Rating:
35-60A
Class:
R
Connection:
Box lug
Dimensions:
7.0000 IN X 4.4500 IN X 2.5700 IN
Standard:
Contact Manufacturer,RoHS Compliant
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Modular fuse block
Compare With Similar Items
Eaton Bussmann series PDB power distribution block, IP-20 Finger-safe, 600 Vac, 600 Vdc, 175A, Power distribution block, Single-pole, SCCR: 200 kA, Panel, Tin-plated aluminum connectors - PDB204-1
PDB204-1
Attributed Data Included
Dimensions 2.8700 IN X 1.5000 IN X 1.6500 IN Yes
Material Tin plated aluminum connectors Yes
Mounting Panel Yes
Size 2.88 In Length X 1.07 In Width X 1.75 In Height Yes
Standard Contact Manufacturer,RoHS Compliant,Contact factory Yes
Sub Brand Bussmann Series Yes
Type Power distribution block Yes
Eaton Bussmann series PDB power distribution block, IP-20 Finger-safe, 600 Vac, 600 Vdc, 175A, Power distribution block, Three-pole, SCCR: 200 kA, Panel, Tin-plated aluminum connectors - PDB204-3
PDB204-3
Attributed Data Included
Dimensions 2.8400 IN X 4.2500 IN X 2.1400 IN Yes
Mounting Panel Yes
Size 2.88 In Length X 4.27 In Width X 2.13 In Height Yes
Standard Contact Manufacturer,Contact factory,RoHS Compliant Yes
Sub Brand Bussmann Series Yes
Eaton Bussmann series PDB power distribution block, IP-20 Finger-safe, 600 Vac, 600 Vdc, 175A, Power distribution block, Single-pole, SCCR: 200 kA (12 To 4 AWG), 100 kA (14 To 4 AWG), Panel, Tin-plated aluminum connectors
Recently Viewed
  • placeholder image
    RM60060-2CR
    COOPER BUSSMANN