sku: S500-63-R-EDF
Lead time: 1 - 2 working days
63MA 250V 5mm x 20mm RoHS Compliant Glass, Fast Acting Fuse
CN
Amperage Rating:
63m A
Size:
5.20 mm Diameter X 20.00 mm Height
Type:
Electronic, Fast Acting
Voltage Rating:
250 VAC
Amperage Rating:
63m A
Connection:
Ferrule End X Ferrule End
Frequency Rating:
50 Hz
Size:
Standard:
CE
Type:
Electronic, Fast Acting
Voltage Rating:
250 VAC
Compare With Similar Items
5A 250V 5mm x 20mm  RoHS Compliant Glass, Fast Acting Fuse
S500-5-R
Attributed Data Included
Connection Ferrule End X Ferrule End Yes
Size 5.20 mm Diameter X 20.00 mm Height Yes
Standard UL (CANADA AND US), CSA, SEMKO, VDE, BSI, IMQ, CCC Yes
Type Electronic, Fast Acting Yes
1A 125V 1AG - 1/4" x 5/8"   Glass, Fast Acting Fuse
AGA-1
Attributed Data Included
Size 1/4 In Diameter X 5/8 In Length Yes
Standard UL 248-14, CE Yes
2A 125V 1AG - 1/4" x 5/8"   Glass, Fast Acting Fuse
AGA-2
Standard UL 248-14, CE Yes
Recently Viewed
  • placeholder image
    S500-63-R-EDF
    COOPER BUSSMANN
    See more details
  • placeholder image
    I90106
    PECO FASTENERS & ELECTRICAL SUPPLIES
    PECO FASTENERS 6" QUICK CHANGE EXTENSION SOLD PER EACH