sku: S506-1.25-R-EDF
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series fuse, 1.25A
CN
Amperage Rating:
1.25 A
Type:
Electronic ferrule cartridge fuse
Amperage Rating:
1.25 A
Dimensions:
X X 0.7870 IN
Standard:
RoHS Compliant,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Compare With Similar Items
5A 250V 5mm x 20mm  RoHS Compliant Glass, Fast Acting Fuse
S500-5-R
Attributed Data Included
Connection Ferrule End X Ferrule End Yes
Size 5.20 mm Diameter X 20.00 mm Height Yes
Standard UL (CANADA AND US), CSA, SEMKO, VDE, BSI, IMQ, CCC Yes
Type Electronic, Fast Acting Yes
1A 125V 1AG - 1/4" x 5/8"   Glass, Fast Acting Fuse
AGA-1
Attributed Data Included
Size 1/4 In Diameter X 5/8 In Length Yes
Standard UL 248-14, CE Yes
2A 125V 1AG - 1/4" x 5/8"   Glass, Fast Acting Fuse
AGA-2
Standard UL 248-14, CE Yes
Recently Viewed
  • placeholder image
    S506-1.25-R-EDF
    COOPER BUSSMANN