TRSGF20FLA
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton GFCI receptacle,NAFTA compliant,Tamper resistant,Self-test,#14 - 10 AWG,20A,Residential,Commercial,Flush,125 V,GFCI,Back and side wire,Light almond,Brass,Receptacle,Tamper resistant,Polycarbonate,5-20R,Two-pole, three-wire, grounding
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
20 A
Type:
GFCI receptacle
Voltage Rating:
125 V
Amperage Rating:
20 A
Dimensions:
4.7100 IN X 2.8600 IN X 4.7510 IN
Standard:
cULus Listed,NOM
Type:
GFCI receptacle
Voltage Rating:
125 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    TRSGF20FLA
    COOPER WIRING DEVICES
    Eaton GFCI receptacle,NAFTA compliant,Tamper resistant,Self-test,#14 - 10 AWG,20A,Residential,Commercial,Flush,125 V,GFCI,Back and side wire,Light alm...
    See more details
  • placeholder image
    TRUSBC20V-BOX
    COOPER WIRING DEVICES
    Eaton Combination USB Type-C Charger, 20A 5-20R Receptacle, 5A, 125 Vac, Ivory, Box