sku: MA250DMFMX-A-3M
Manufacturer
3M
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Must be purchased in multiples of 100
  • Interconnects two connectors that are already attached to wires
  • Features a non-insulated, butted-seam barrel
  • Perfect for various wire tapping and splicing applications
  • Mates with 0.25-in wide female and male tab
UPC
UNSPSC
Country of Origin
TWN
Material:
Non-Insulated
Type:
Disconnect
Barrel Style:
Butted
Fastener Orientation:
Double Male-Female
Material:
Non-Insulated
Number Of Terminals:
100 per bottle
Pad Width:
0.25 Inch
Sub Brand:
Scotchlok
Terminal Size:
Adapter
Type:
Disconnect
Compare With Similar Items
PTK84
Attributed Data Included
Type Pressure Terminal Adapter Yes
Powertite Pressure Terminal Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 400 AMP, For Use With 400 - 500 MCM Wire
PTK843P
Attributed Data Included
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
PTK844P
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
Recently Viewed
  • placeholder image
    MA250DMFMX-A-3M
    3M
    See more details
  • placeholder image
    24TXMEJ160
    COOPER BUSSMANN
    Fuse-link, medium voltage, 160 A, AC 24 kV, 3.5", 88 x 442 mm, back-up, DIN, with striker -24TXMEJ160