MC0816B1400RLTM
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
SIEMENS LOW VOLTAGE METER LOAD CENTER COMBINATION. FACTORY INSTALLED MAIN BREAKER 8 (1 INCH) SPACES INTERIOR ALLOWING MAX 16 CIRCUITS. 4-JAW METER / 1-PHASE SYSTEM RATED 400A. SPECIAL FEATURES OH/UG FEED, RINGLESS TYPE COVER, LEVER BYPASS SOCKET, FEED THRU LUGS FIELD ADDABLE SUBFEED MAIN
UPC
UNSPSC
Country of Origin
US
Amperage Rating:
400 A
Size:
1
Type:
METERLOADCENTER-MAINDISCONNECTCOMBINATION
Voltage Rating:
120 V
Amperage Rating:
400 A
Cable Entry:
TOP/BOTTOM
Frequency Rating:
TRUE
Mounting:
SURFACE
Number of terminals:
3
Phase:
1
Size:
Special product feature:
FEEDTHRULUGS
Standard:
UL
Terminal:
4-JAW
Type:
Voltage / between phase and phase / rated value:
240 V
Voltage Rating:
120 V