sku: MNG14-10RX-3M
Manufacturer
3M
Available to order
Local stock: 0
Lead time: over 7 working days
Must be purchased in multiples of 100
  • Blue nylon-insulated, butted-seam barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
  • Funnel-designed, seamless brass sleeve offers easy insertion of wires
  • Standard-style ring tongue fits around the stud
  • Stud size #10
  • Stud size #10
UPC
UNSPSC
Country of Origin
USA
Material:
Nylon
Type:
Ring
Barrel Style:
Butted
Clearance (C):
0.29 Inch
Material:
Nylon
Number Of Terminals:
100 per bottle
Standard:
UL and CSA
Stud Size:
10
Sub Brand:
Scotchlok
Terminal Size:
16 - 14 AWG
Type:
Ring
Width (W):
0.33 Inch
Compare With Similar Items
PTK84
Attributed Data Included
Type Pressure Terminal Adapter Yes
Powertite Pressure Terminal Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 400 AMP, For Use With 400 - 500 MCM Wire
PTK843P
Attributed Data Included
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
PTK844P