sku: MV055F1DAX25E-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 25A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fiberglass tube, 1 - MV055F1DAX25E
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
25 A
Material:
Fiberglass
Type:
Fuse
Voltage Rating:
5,500 V
Amperage Rating:
25 A
Class:
Class E
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
3.0000 IN X 3.0000 IN X 15.8600 IN
Element:
Silver ribbon
Interrupt Rating:
50 kAIC
Material:
Fiberglass
Standard:
ANSI,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Fuse
Voltage Rating:
5,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV055F1DAX25E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 5.5 kV, 25A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, F...