sku: MV155F1DCX100E-EDF
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 100A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E, Fiberglass tube, 1 - MV155F1DCX100E
Amperage Rating:
100 A
Material:
Fiberglass
Size:
3.00 In Diameter X 21.75 In Length
Voltage Rating:
15,500 V
Amperage Rating:
100 A
Class:
Class E
Dimensions:
0.7500 IN X 0.7500 IN X 23.0000 IN
Fiberglass
Size:
Voltage Rating:
15,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV155F1DCX100E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 100A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Class E,...