PTK200WA-4
sku: PTK200WA4
manufacturer discounts
learn about discounts
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 3 - 4 working days
Appleton Powertite Wire Adapter Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 200 AMP, Number Of Poles: 4, For Use With #1 - #4 AWG Wire Size
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
200 A
Type:
Wire Adapter Kit
Voltage Rating:
600//250 VAC//VDC
Amperage Rating:
200 A
Sub Brand:
Powertite
Type:
Wire Adapter Kit
Voltage Rating:
600//250 VAC//VDC
Compare With Similar Items
PTK84
Attributed Data Included
Type Pressure Terminal Adapter Yes
Powertite Pressure Terminal Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 400 AMP, For Use With 400 - 500 MCM Wire
PTK843P
Attributed Data Included
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
PTK844P
Sub Brand Powertite Yes
Type Pressure Terminal Kit Yes
Recently Viewed
  • placeholder image
    PTK200WA4
    APPLETON ELECTRIC CO
    Appleton Powertite Wire Adapter Kit, Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC, Amperage Rating: 200 AMP, Number Of Poles: 4, For Use With #1 - #4 AWG Wire Siz...
    See more details
  • placeholder image
    5268N-18D
    KLEIN TOOLS, INC.
    LINEMAN'S BODY BELT - FIXED (EACH)
    See more details
    WSD20-9D0
    LEVITON MANUFACTURING
    Levnet Rf Wireless 20A Relay 1-10V Dimming Fixture Controller, 1/2 Inch Threaded Nipple, 120-277V, 50/60Hz, 902MHz, Enocean.