FWP-50A22FI
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 700 Vac, 700 Vdc (UL), 50A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, With Indicator, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end, Class aR, White, Ceremic
Amperage Rating:
50 A
Voltage Rating:
700 V
Amperage Rating:
50 A
Dimensions:
2.2835 IN X 0.9055 IN X 0.9055 IN
Height:
50 mm
Interrupt Rating:
50 kAIC at 300 Vdc200 kAIC at 300 Vdc
Length:
58 mm
Standard:
UL Recognized,CE Marked
Voltage Rating:
700 V
Weight:
0.042 kg
Width:
23 mm
Recently Viewed
  • placeholder image
    FWP-50A22FI
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series FWP high speed fuse, 700 Vac, 700 Vdc (UL), 50A, 200 kAIC at 300 Vdc, 50 kAIC at 300 Vdc, With Indicator, High speed fuse, Ferru...