sku: MV155F1DCX65E-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, Current limiting, 65A, 50 kAIC Symmetrical Maximum interrupt rating, Silver ribbon element, Fiberglass tube, 1 barrel, 0.75 in diameter, 21.7 in length
UPC
UNSPSC
Country of Origin
US
Amperage Rating:
65 A
Material:
Fiberglass
Type:
Fuse
Voltage Rating:
15,500 V
Amperage Rating:
65 A
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Dimensions:
0.7500 IN X 0.7500 IN X 23.0000 IN
Element:
Silver ribbon
Interrupt Rating:
50 kAIC
Material:
Fiberglass
Standard:
ANSI,Contact factory
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Fuse
Voltage Rating:
15,500 V
Recently Viewed
  • placeholder image
    MV155F1DCX65E-EDF
    COOPER BUSSMANN
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, Current limiting, 65A, 50 kAIC Symmetrical Maximum interrupt rating, Silver ribbon element, F...
    See more details
  • placeholder image
    MV155F1CBX10E-EDF
    Eaton Bussmann series MV055 E-Rated medium voltage fuse, 15.5 kV, 10A, 50 kAIC, Non Indicating, Current limiting, Ferrule end X ferrule end, Fiberglas...
    See more details
    MV155F1DBX10E-EDF