sku: T60600-1C-EDF
Manufacturer
Cooper Bussmann
Category
Fuse Holder
Available to order
Local stock: 0
Lead time: 1 - 2 working days
Eaton Bussmann series Class T modular fuse block, 600 Vac, 600 Vdc, 401-600A, Box lug
UPC
UNSPSC
Country of Origin
MX
Amperage Rating:
401-600A
Material:
Phenolic
Size:
6.75 In Length X 3.00 In Width X 3.44 In Height
Type:
Modular fuse block
Voltage Rating:
600 VAC//VDC
Amperage Rating:
401-600A
Class:
T
Connection:
Box lug
Dimensions:
7.0000 IN X 3.0000 IN X 3.0000 IN
Material:
Phenolic
Size:
Standard:
Contact Manufacturer,RoHS Compliant
Sub Brand:
Bussmann Series
Type:
Modular fuse block
Voltage Rating:
600 VAC//VDC
Recently Viewed
  • placeholder image
    T60600-1C-EDF
    COOPER BUSSMANN